Diplomatico Seleccion de Familia
Ny rom fra Venezueliske Diplomaticco
Diplomatico Seleccion de Familia er den nyeste rom i verdenskendte, Diplomatico’s rom-serie. Diplomatico finder du ved foden af Andes-bjergene i det på nuværende tidspunkt kriseramte Venezuela. Selvom landet ryster med store omvæltninger, så lever Diplomatico videre i bedste velgående. Med Seleccion de Familia får du en rom i verdensklasse. Den er mere tør, krydret og kompleks end bestselleren Reserva.
Vi kan karakterisere rommen, som værende i det mellem-søde lejde. I smagen vil du møde noter af blommer, karamel og en lille smule cedertræ.
Rommen er et blend af 90% rom fra et ‘Pot-still’, 5% fra det man kalder ‘batch kettle’ og 5% Barbet kolonnedestilleret rom, hvilket giver en unik og afrundet lethed – samt en enorm stor kompleksitet.
Seleccion de Familia er lagret i op til 12 år på nøje udvalgte fade. Først lagres rommen på amerikanske hvide egetræsfade, og herefter lagres rommen yderligere i fade, der tidligere har været anvendt til bourbon, whisky og sherry, så man derved får mangfoldige indtryk i den færdige rom.
I hardcore romkredse er Diplomatico Seleccion de Familia blevet uhyre højt rated. Blandt andet skriver verdens største romguide dette; “Vi kan godt lide den originale Diplomatico, så vi forventede meget af denne skønhed. Og heldigvis blev vi ikke skuffede! Den er ikke så sød, men super smooth, mild og afbalanceret. På næsen kan du lugte karamel, vanilje, træ og sherry. I munden smager af karamel, sukkerrør, tobak, eg og sherry. Simpelthen fantastisk. Det er sådan en god rom skal smage – well done”
Find flere rom her: Anden Spiritus
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.