ORIGIN CPH ARONIA DRY GIN
ENDNU EN DANSK GIN FRA NORDSJÆLLAND
Der må været noget i vandet lidt nord for København, for der er virkeligt sket en opblomstring af destillerier i det område af Danmark. ORIGIN CPH er endnu et af disse destillerier og igen har fvi fat i et destilleri der sætter en ære i at lave kvalitet.
Det kommer til udtryk i deres første Gin, ORIGIN CPH Aronia Dry Gin, som de har destilleret igennem en utroligt mængde forsøg – det siges at de har været igennem over 70 individuelle destillater i langt mere end 400 forskellige blends inden de var tilfredse med slutproduktet.
Måden de destillerer på er både Vakum og Kold desstillering, ved at destillerer ved vakum, sker der det at destillatet allerede koger ved ca 30 grader og det giver en helt unik smag på spiritusen.
Alle de 18 botanicals i deres gin enkelt destilleres, og blendes således til sidst for at fuldende denne gin oplevelse.
OM ORIGIN CPH ARONIA DRY GIN
ORIGIN CPH ARONIA DRY GIN kommer i en flot flot flaske der komplimenterer indholdet til fulde.
Det gennemgående botanical i denne gin er Aroniabærret, men det er dog kun én af de ialt 18 botanicals der benyttes i denne gin – af andre kan nævnes : Enebær, Koriander, Angelikarod, Lakrids, Kardemomme, Cassiabark og appelsin/citronskal – de resterende er en velbevaret hemmelighed som master destilleren ikke vil ud med.
Den har det bedst med at mikses med en ikke alt for tung Tonic, så det er opagt at tage en Thomas Henry og lave sig en five o’clock GT.


Serveringsforslag
ORIGIN CPH ARONIA GIN Tonic
- 5 cl ORIGIN CPH ARONIA DRY GIN
- 10-12 cl Thomas Henry Tonic
- Dehydret Appelsinskive
- Masser af is!
Kom masser af isterninger i dit glas
Hæld ORIGIN CPH ARONIA GIN i glasset
Hæld forsigtigt Tonic over gin og isterninger
Slut af med at røre lidt rundt i drinken og kom en tørret appelsinskive i glasset.
Skål!
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.