Hendricks Neptunia Gin
Hendriks Neptunia Gin med Tang og Strand botanicals
Hendricks Orbium Gin – Spring i bælgen blå og sig hej til den nyeste Gin fra laboratoriet hos Hendricks.
Ud af laboratoriet er der kommet en ‘limited release’, hvor det særligt er de de har tilføjet havtang, strand timian, rosen og 11 andre botanicals.
Noget af det, som er mest spændende ved Hendricks er, at det er en kvinde, der er Master Distiller stik imod en ellers mandsdomineret spiritusverden. Men, Miss Leslie Gracie, som hun så fint hedder, har formået at skabe en helt unik efterspørgsel og et helt nyt tage på den ellers klassiske Hendricks-stil.
Vi har en ret god indikation på, at der er brugt den klassiske Hendricks base, hvor særligt agurk og peber er fremtonet – her er der dog bygget oven på, men vi anbefaler stadig, at du serverer din Hendricks Neptunia Gin G&T i klassisk Hendricks-stil nemlig med masser af is, en skive agurk, nogle peberkorn og selvfølgelig den gode gamle Fever-Tree Premium Indian Tonic.
Velbekommen.
HIGH ON GIN's Corner
High on Gin’s Corner er hjørnet her, hvor vi præsenterer Hans Henrik Hansens (High On Gin) review af de enkelte produkter.
Husk at give High on Gin et subscribe på youtube, på den måde får du endnu flere reviews
High On Gin – køber selv alle flasker og meningen om ginnen er hans egen, vi er bare vilde med hans reviews

Serveringsforslag
Hendricks Neptunia FIZZ
- 5 cl Hendricks Neptunia Gin
- 2,5 cl Frisk lime juice
- 2,5 cl Shake-it sukker sirup
- Top op med Dansk Vand
- En skive agurk
- Masser af is!
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.