Anholt Gin Kattegat
Dansk elegance og perfektion
Anholt gin Kattegat er en ny version af en af de absolut bedste gins herhjemme!
Det er basalt set den samme gin som den prisbelønnede Anholt Gin, man har dog blot valgt at spare lidt på det vidunderlige vand fra Anholt. Anholt Gin Kattegat er nemlig kun vandet ned til 57,2% alkohol, så vi har med en Navy strength gin af gøre, det betyder også at der er nogle lidt andre smage der er fremhævet, og dem du allerede kender fra Anholt GIn er forstærket.
Dansk gin i en særklasse, når det kommer til smagsudtryk. Du fornemmer hurtigt, hvorfor Anholt ginnen er noget særligt. De enebær der bliver brugt, er nemlig helt unikke og kommer fra et ganske særligt sted. Her behandles de og bearbejdes med det rene vand fra Anholts ørken, hvilket gør ginnen blød og rund. En gin af udsøgt kvalitet. På en elegant og rustik facon bringer den smagen af gin tilbage til der, hvor ginnen hører hjemme. Rent og uforfalsket smager den af gin. Ren gin.
Anholt Gin er blevet til af de to gode venner, musiker Thøger Dixgaard og Jakob Kjærgaard, der efter en koncert på Anholt ved en tilfældighed kom til at tale om de mange enebær på øen, samt deres begges passion for gin.
Idéen var at bruge de mange friske enebær fra Anholt og bruge dem direkte i destillatet. Dette er anderledes, da det mest gængse er, at man destillerer sin gin på tørrede enebær fra udlandet. Her er der altså tale om friske danske enebær – og tilmed i fantastisk kvalitet. Vi er ikke i tvivl. Det gør en forskel og manifestere sig som noget af det absolut bedste gin.
Anholt Gin har netop i år 2020 vundet en GULD Medalje i SIP Awards, de vandt i kategorien International Consumer Tasting.
Stort Tillykke.
Serveringsforslag
Gin & Tonic ala. Anholt
- 4 cl Anholt Gin Kattegat
- 12 cl Imperdibile – Wild Botanical Tonic
- En skive citron og et pluk gran
- Masser af is!
Velbekommen!
Anholt findes også som pakke: Tryk her
Sådan er Anholt Gin lavet?
1. Citronskal
Den syrlige og friske smag af citronskal, binder det hele sammen.
2. Flasken
Er inspireret af gamle medicinflasker, som stadig findes rundt omkring i Anholts haver. De blev tidligere gravet ned som affald og kunne indeholde alt fra hostesaft til opiumsdråber. Enebærrets medicinske egenskaber har været kendt siden vikingetiden og man kan sige, at flaske og medicin nu er blevet genforenet.
3. Enebær
På Anholt vokser enebærbuskene i tusindtal. Enebærret har i århundrede været brugt både medicinsk og som smagsgiver i fødevarer. På Anholt har man tradition for at lave enebær kryddersnaps. Denne opskrift er videreudviklet til den destillerede Anholt Gin og ved brug af friske håndplukkede enebær fra Anholt, sikres en frisk og klassisk smag af enebær.
4. Korianderfrø
En kær plante med mange egenskaber. Korianderfrøs medicinske brug kan spores helt tilbage til år 5000 f.Kr. Frøene har, blandt meget andet, været brugt som elskovsmiddel, og som angstog smertestillende medicin. I dag bruges koriander mest i madlavning og til Anholt Gin.
5. Vandet
Anholt har i århundrede været kendt for sit rene og bløde drikkevand. Vandet, der pumpes op midt i Anholts ørken, indeholder stort set ikke kalk eller salt. Faktisk er kalkindholdet ca. 15 mg/L, hvilket svarer til under 1/6 af kalkindholdet i resten af landet. Da Ørkenen er fredet og aldrig har været opdyrket, er der ingen mulighed for, at rester af pesticider og gødning kan sive ned og forurene vandet. Forklaringen på vandets lave kalk og salt indhold er ikke helt så indlysende, men er en følge af Ørkenens geologiske historie og mystik.
6. Kvanrod
Planten var i Middelalderen det vigtigste middel imod pest, og på grund af det høje indhold af C-vitamin, har planten ofte været brugt til at behandle skørbug. Kvanrod fungerer perfekt til at afrunde og fremhæve smagen af enebær.
7. Ørentvisten
På etiketten ses en Sandørentvist, der i folkemunde kaldes ”Anholtskorpionen”. Det er den største ørentvist vi har i Europa, og er afbilledet i korrekt størrelsesforhold på flasken. Sandørentvisten, lever i Anholts ørken og man mente i fordums tid, at den kravlede ind i folks ører og lagde æg i nattens mulm og mørke. Nøjagtigt som Anholt Gin.
Christer Florentin –
Absolut den bedste gin jeg har smagt.. kan drikkes rent, hvilket jeg ellers ikke gør med andre gin’s.. Kattegat Navy strength.. 57 %.. det fås ikke bedre..!