CRISTAL Champagne 2018 Louis Roederer
kr. 3.100,00
Lagerstatus: På lager
Cristal 2018 – frisk nok til at have det sjovt
Vi er ret vilde med CRISTAL Champagne 2018 Louis Roederer – og ja, det er en Champagne i den seriøse ende. Men hold nu op, hvor er den flot.
2018 var en varm årgang, men det mærker man faktisk ikke på den måde, man kunne frygte. Cristal står knivskarpt med masser af friskhed, nerve og den der helt særlige elegance, som gør, at man lige stopper op efter første mundfuld.
I glasset får du citrus, nektarin og appelsinblomst, lidt vanilje og et diskret røget strejf. Så kommer mineraliteten, den fine salte kant og en tør, sprød afslutning, der gør den næsten farligt nem at drikke. Boblerne er selvfølgelig helt små, fine og vedvarende.
Det her er ikke Champagne, der prøver at imponere ved at larme. Cristal 2018 er præcis, elegant og kompleks – og jo længere du sidder med glasset, desto mere finder du.
Hos Ginbutikken siger vi det sådan: Skal der virkelig noget særligt på bordet – bryllup, jubilæum, den helt store fejring eller bare fordi du synes, du fortjener det – så er Cristal 2018 altså ikke noget dumt sted at starte.
Og husk: Det er også helt tilladt at åbne den en tirsdag. Vi dømmer ikke.
